You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yükleniyor...

Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı, beyindeki  nöronların fonksiyon bozukluğu sonucu ortaya çıkan kişinin yaşam kalitesini etkileyen hareket bozukluğuna yol açan kronik ve ilerleyici bir nörolojik hastalıktır. Beynimizde hareket ve koordinasyonumuzu kontrol eden bölümlerin iletişiminde önemli olan kimyasal madde dopaminin nöron hasarına bağlı üretiminde bozukluk mevcuttur. Beyindeki dopamin miktarı Parkinson'un ilerlemesiyle azalır ve hastaların hareketi başlatması ve hareketi kontrol etme mekanizması bozulur.

Parkinson başlangıçta çoğu zaman tek taraflı bir elde istirahatte ortaya çıkan titreme(tremor) veya  yüz mimiklerinde azalma veya kayıp ile başlar.  Zamanla tremor diğer kola veya bacaklara yayılabilir. Belirti ve bulgular kişiden kişiye değişmesine karşın el kol bacak ve çenede titreme, kol bacak boyun ve gövdede kas katılığı, yüz mimiklerinde azalma, hareketlerde yavaşlama, postüral  stabilizasyonunun bozulması, öne eğilme, denge ve koordinasyonun bozulması motor belirtilerdir. Uyku bozuklukları, yutma güçlüğü, kabızlık, depresyon, kronik ağrı, demans eşlik edebilir.

Parkinson hastalığı kronik bir hastalıktır. Hastalık bulgu ve belirtilerini kontrol altına almak için kullanılan dopamin kimyasal maddesini arttıran ilaçlar titremeyi azaltmayı,  hareket kontrolünü sağlamayı veya iyileştirmeyi hedefler. Yaşam tarzı değişiklikleri ve fizik tedavi de semptomların kontrol altına alınmasında yardımcıdır. Zaman geçtikçe, bu ilaçların etkileri azalabilir veya ek istenmeyen motor yakınmalar ortaya çıkar. Bu aşamada ilaçların yeniden düzenlenmesi, derin beyin stimülasyonu veya başka bir cerrahi yöntem seçenek olabilir.